Vyrovnané skóre a tři body. Tak muži nakousli novou sezónu

V neděli 17. září začalo to, na co jsme se všichni těšili, nová sezóna. Na úvod litovelští muži zavítali do Přerova, kde se střetli s domácím týmem IBK Bisons Přerov a jedním z nováčků soutěže, týmem Jamajka Kojetín.

FBC TJ Tatran Litovel – IBK Bisons Přerov  4:5 (0:2; 2:0; 2:3)

Do utkání vstoupili lépe domácí hráči. Snažili se více kombinovat a tlačit do brány. Kdežto litovelští vypadali, jakoby se probouzeli po ranní cestě do Přerova. Tlak domácích v šesté minutě vyústil v první gól utkání. Litovelští se snažili něco vymyslet a ohrozit bránu soupeře, ale když už se dostali do menší šance, domácí brankář byl připraven. Když v závěru třetiny přidali domácí druhý gól, byli nakonec litovelští rádi, že třetina skončila pouze dvou brankovým rozdílem. Jak se nepovedla Litovli třetina první, tak se povedl začátek druhé. Po jedné minutě musel domácí brankář vylovit míček ze sítě, jelikož se prosadil Karel Mikulka po nahrávce Kuby Zavadila. Gól litovelské nakopl a rázem se zápas začal vyvíjet jinak. Litovel srovnala hru a vytvářela si slibné šance. V jedné takové se ocitl litovelský Jarda Nevrlý, ale odkrytou část brány těsně minul. Srovnání skóre přišlo minutu před koncem třetiny. Prosadil se Adam Štýbnar a asistenci zaznamenal Adam Dostál. Vyrovnaným skóre 2:2 druhá třetina skončila. Obraz hry ze druhého dějství se přenesl také do toho posledního. Hned ve třetí minutě se dostala Litovel poprvé v zápase do vedení. Postaral se o to Kuba Blaha, který zužitkoval přihrávku Jardy Nevrlého. Jenže radost nevydržela hostům dlouho. Za necelou minutu bylo opěr srovnáno. V předbrankovém prostoru se domácí hráč prosadil třetí dorážkou. Jak čas třetiny postupně plynul, byla na hráčích vidět větší opatrnost, jelikož to vypadalo, že utkání může rozhodnout jediný gól. Tři minuty před koncem si Litovel vzala oddechový čas, aby zmobilizovala síly na konec utkání. Na některých hráčích bylo vidět, že se nechtějí vidiny plného bodového zisku vzdát a tlačili se vší silou do útoku. To se ovšem vymstilo a domácí se necelé dvě minuty před koncem opět ujali vedení. Opět se jednalo o prosazení se v předbrankovém prostoru. Litovel ale nesložila zbraně a za 40 vteřin bylo opět vyrovnáno. Vlnu litovelské radosti spustil nováček Viktor Novák po asistenci Karla Mikulky. Ovšem místo rčení „Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše“ se projevilo to, co litovelským dělalo problém v průběhu celého zápasu. Bránění předbrankového prostoru. Přečíslení. Z pravé strany střela, která podklouzla pod Jirkou Skálou. Míček skákající před brankovou čárou. Dorážka do odkryté klece. Je rozhodnuto. 44 vteřin před vypršením času se Bizoni ujímají vedení 5:4. V posledních okamžicích už nepomohla ani krátká přesilová hra, kterou litovelští zahodili. V hektickém závěru byli šťastnější domácí hráči.

Sestřih gólů (zdroj: IBK Bisons Přerov)

FBC TJ Tatran Litovel – Jamajka Kojetín  2:1 (1:0; 1:0; 0:1)

V utkání s nováčkem soutěže, který se probojoval z OL přeboru, se podařilo Litovli to, co jí chybělo proti Bizonům. Aktivita od prvního hvizdu a rychlý gól. Již ve třetí minutě se prosadil Kuba Zavadil umístěnou střelou k tyči po nahrávce Karla Mikulky. Branka dala litovelským klid, což se ukázalo jako rozhodující. Litovelští se nikam nehnali, trpělivě čelili útokům Jamajky a sami vyráželi do protiútoků. Pokud soupeřova střela prolétla až k litovelské brance, lapil ji jistě chytající Jirka Skála. Více branek první dějství nepřineslo. Druhé dějství nabídlo divákům stejný obraz hry a z toho vyplynul další gól Litovle. Po nahrávce Lukáše Říhy navýšil skóre Karel Mikulka. Bylo to v pět minut před druhou sirénou. Když siréna oznámila konec prostřední části, bylo skóre stále 2:0 pro Litovel. Jamajčané se prosadili až v půlce poslední periody. Zbytečně byl vyloučen litovelský Mikulka za vysokou hůl a pár vteřin před vypršením trestu Kojetín snížil na rozdíl jediné branky. Po nešťastném odrazu se kojetínský hráč obtočil kolem brány a protlačil míček pod skákajícím brankářem. V závěru Kojetín tlačil, ale Litovel odolávala. Tři sekundy před závěrečným hvizdem se objevil sám kojetínský hráč před poloodkrytou bránou, ale trefil pouze nataženou nohu výborně chytajícího Jirky Skály. Litovel vyhrála 2:1 a hráči mohli slavit první bodový zisk v nové sezóně.

Vstup do sezóny se litovelským florbalistům povedl jen částečně, ale na předvedeném výkonu se dá stavět. Jaké budou další výsledky se dozvíme 15. října, kdy se hraje další kolo na „litovelském lepu“, tedy v hale ZŠ Vítězná. Ve 14:00 přivítají domácí tým FBC Hranice B, který jim loni „vyfoukl“ třetí místo v konečném pořadí. Od 17:45 přivítají Fbc Šternberk, který loni sestoupil z Regionální ligy.